Tematyka

Tokarka to jedno z najstarszych urządzeń wspomagających procesy wytwarzania, znana już w starożytności. Tokarka swoją obecną postać zawdzięcza angielskiemu konstruktorowi Henry’emu Maudslay’owi. W 1797 roku zbudował on całkowicie metalowe urządzenie posiadające sterowany korbkami suport krzyżowy, który poruszał się na trójkątnych prowadnicach i był napędzany śrubą pociągową, sprzężoną mechanicznie z wrzecionem. Taką konstrukcję mają odtąd wszystkie tokarki uniwersalne.


Polska tokarka TSB16 produkowana była od lat 60-tych do 80-tych XX w. Mimo że jest to mała tokarka stołowa to ma ona większość cech dużych, profesjonalnych tokarek uniwersalnych. Jej przeznaczeniem było wykonywanie wszelkiego rodzaju lekkich i średnich prac tokarskich w produkcji jednostkowej, oraz na wydziałach remontowych i warsztatach naprawczych. Nazwę można próbować rozszyfrować jako:

  • Tokarka Stołowa serii B.
  • Numer zapewne pochodzi od przelotu wrzeciona wynoszącego 16 mm.
Opisywana tutaj maszyna pochodzi z 1978 roku. Po 40 latach brakuje jej trochę do pełnej sprawności, ale mam nadzieję iż uda się ją doprowadzić do przyzwoitego stanu...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz